Jak přežít HOME OFFICE ?

Karolina Jarošová

Za poslední rok se pracovní režim u mnohých změnil. Když to přeženu, je možné brát videohovory ještě v pyžamu z postele a psát emaily s kočkou na zádech v lehu na sedačce. Na jednu stranu to zní pohodově, ale dá se tak fungovat ? Přidávám 10 typů na práci z domova.

_DSC1710

V prvé řadě je potřeba pracovní režim.
Pokud jste doma, nastavte si takové podmínky, jako máte v práci. Začátek, konec pracovní doby, pauza na oběd i přestávky na kávu.
Je dobré si říci pravidla s ostatními členy domácnosti, jako například mluvení, vysávání, další hovory s kolegy atd.
Určete si své pracovní místo. Pokud máte jen jedno, střídejte se s partnerem .

Převlíkejte se.
Vytvářejte si rituály, aby i vaše tělo chápalo, že je v jiném režimu než ve volném čase.

Pokud pracujete, nevařte oběd.
To platí převážně pro ženy. Je dobré neodcházet od práce kvůli doprání pračky, úklidu, nákupu nebo právě vaření. Pak to dopadne tak, že se celé dopoledne chystá oběd, odpoledne poklízí a u rozepsaného emailu věší prádlo. Jídlo si objednejte, vyzvedněte z okénka a nebo nachystejte večer po práci. Tohle všechno dokáže velice zhoršit efektivnost práce.

Nezapomínejte na ergonomii pracovního místa.
V každém případě dodržujte pořádek na stole, správnou výšku monitoru (doma si můžete vypomoci), správný sed a další. Určitě můžete pracovní místo změnit za stůl v kuchyni nebo sedačku, ale nezůstávat tam celý den.

Správný sed je jednoduchý, prostorný a zdravý pro vaše tělo.

Běžte minimálně jednou za den ven.
Na procházku s pejskem nebo bez psa, na nákup, pro jídlo do okénka. Už jen to, že zjistíte jaké je venku počasí a nadechnete se čerstvého vzduchu zlepší vaši koncentraci i náladu.

O víkendu vystřídejte prostředí.
Jakmile budete mít volno, nezůstávejte ve stejném režimu, na stejném místě a ve stejném pokoji. Ve volných chvilkách běžte na výlet, za rodinou nebo jen vystřídejte místnost. Psychicky velmi pomůže, když si volno oddělíte od práce.

Dýchejte.
S dlouhým sedem je spojené utlačování dýchacího systému a s tím i špatné trávení a prokrvení bříšních orgánů. Využijte záklony k otevření hrudníku, stoj k aktivnímu dechu do břicha a předklon k prodýchání zad.

Správný dech je v podklíčové oblasti, hrudníku, bočních žebrech, břichu a tříslech.

Nejezte pořád.
Častý problém, když je člověk doma se snadným přístupem do ledničky a komory. V práci taky nonstop nechodíte do bufetu pro něco dobrého. Pro trávicí systém je dobré, když má „chvilku volno“ a nemusí nonstop zpracovávat potravu.

Dodržujte sociální kontakt.
S rodinou, kamarády, sousedy a nebo kolegy přes videohovory. Tak, aby jste jednou za den promluvili s někým, kdo bude mimo vaši domácnost.

Protažení s židlí v nákroku nám perfektně uvolní záda, hrudník, stažená ramena a zadní stranu nohou.

Hýbejte se.
To nejdůležitější na konec. Už v běžném režimu sedavého zaměstnání se málo hýbáme. A pokud ještě omezíme cestu do práce, cestu na oběd, po kanceláři a další vyřizovací záležitosti, tak je to velice nebezpečné pro fungování našeho organismu. Využijte tu půlhodinu cesty do práce, kterou máte navíc a cvičte. Procházka, běh, online lekce, cvičení na youtube nebo 3x za den protažení na deset minut vám beze srandy může zachránit krk.

Krátké ukázky cvičení v sedě za počítačem :

Protažení na 5 minut.
 

Prevence proti karpálnímu tunelu.

Protažení na 10 minut.

Sdílej tento článek

 

Nákupní košík
Přejít nahoru