Co je to esemeskový krk a proč nám křupe za krkem?

Víte, že nám hlava průměrně váží 4,5 kg ? A že ji nese jen 7 malých krčních obratlů ?

Karolina Jarošová

Zkuste si dát ruku za hlavu a nahmatat tam takový malý hrbolek (sedmý krční obratel). A ted vysunujte hlavu dopředu, dolů a nahoru.
Cítíte ten rozdíl? Jak nám hrbolek vystupuje a jak se více zatěžují krční svaly?

Základ je postavení krku a sklon hlavy. Čím více tlačíme hlavu dopředu a dolů – tím více se nám krční páteř namáhá a váha hlavy se zvětšuje.
Už existuje dokonce nový termín ‘text neck’ (esemeskový krk), který vzniká z delšího držení hlavy v předklonu. Pokud skloníme hlavu třeba jen o 15 stupnů ,
zátěž na krční obratle se zvýší o celých 15kg ! Bohužel se tato bolest může projevit i jako chronická nebo přejít do migrény.

A jak tomu předejít?

  • Směřujte hlavu dopředu s mírným sklonem dolů.
  • Počítač si srovnejte do středu stolu zhruba na úroven vaší paže.
  • Vždy, když budete mžourat do počítače a příliš vysunovat bradu dopředu, raději si zvětšujte písmo na obrazovace a pomalu zasunujte bradu zpátky.
  • Mobil by měl mít v úrovni nosu – raději si opřete lokty o stůl než koukat dolů ( pozor – platí to i u knížky )
  • Pokud cvičíte a bolí vás za krkem, většinou nevědomky uhýbáte krkem dopředu – zatlačte ho mírně dozadu.
  • Každých dvacet minut trochu změnte pozici.
  • Co nejčastěji cvičte 🙂

Tento cvik se jmenuje hvězda
Je jednoduchý, zabere vám ani né minutu a můžete ho dělat kdekoli – zkuste ho 5x za sebou alespon 1x za den.
Narovnejte se, dejte obě dvě nohy na zem, uvolněte ramena a srovnejte hrudník nad pánev. Dávejte pozor, aby se při cvičení hýbala jenom hlava.
S nádechem se podívejte do pravého horního rohu a s výdechem do levého spodního rohu, s dalším nádechem do levého horního a výdechem pravého spodního.

S krční páteří souvisí i zatnutí zubů a mimické svaly. Jakmile máme v této oblasti napětí, volně pak přechází i do krční páteře. Zaměřujte proto svoji pozornost během dne na relaxaci obličeje a povolení zubů. Stačí si zahřát dlaně o sebe a pak je zlehka přiložit na obličej, můžeme krouživými pohyby i namasírovat. S čelistí pak několikrát zahýbáme do stran a povolíme.

Želví krk.
Opět se srovnejte do správného sedu, držte hlavu, ramena a trup rovně. Jen váš krk pomalu vysunujte dopředu a zase dozadu.
Doporučuji si pažemi chytnout za krkem, abychom se přidržovali a cvik ještě více prodloužili.
Krásně tím nacvičíte správnou pozici krku a protáhnete svaly v okolí krku (sval trapézový, zdvihač lopatky, vzpřimovače páteře).

A co že znamená to lupání za krkem ?
Lupání samo o sobě škodlivé není, nemusíte se bát, že by bylo něco v nepořádku. Klouby, stejně tak i páteřní obratle vykonávají pohyb – třou se o sebe.
Během tření se rozproudí kloubní tekutina, kde jsou i různé plyny a ty nám právě dělají ten lupavý zvuk. Osobně bych raději tomuto místu věnovala 
pozornost a zkusila něco změnit. Například změna postoje, zlepšení ergonomie pracovního místa, návštěva fyzioterapeuta nebo právě 3x za den cvičení.

Na závěr mám pro vás krátké video, kde vám ukážu jednotlivé cvky na protažení krku.

Více informací do kanceláře se dozvíte na cvičení Fitoffice ( https://www.myfitnesslife.cz/fitoffice/ ) nebo na seminářích ( https://www.myfitnesslife.cz/seminare/ )

Materiály, které používám:
https://www.priznaky-projevy.cz/ (obrázek)
kniha Jóga mezi emaily ( zajímavé články )
kniha Cvičení pro zdravá záda – anatomie ( skvělé cviky )

Sdílej tento článek

 

Nákupní košík
Přejít nahoru